top of page
Любов Красіцька - практикуючий психолог

Первинна психологічна допомога під час війни: правила й принципи

ЕФЕКТИВНІ ТЕХНІКИ

Для того щоб поліпшити психічний стан людини, дайте їй змогу: висловитися за потреби, а потім намагайтеся повернути її до раціональності. Ставте прості короткі запитання та схвалюйте її дії, наприклад так: «Як ви дісталися до сховища?» … відповідь… «Ви дуже уважна й рішуча людина!»; подбати про себе. У жодному разі не давайте людині змоги грати роль «жертви», тобто використовувати екстремальну ситуацію, щоб отримати вигоду — «Я не можу нічого робити, адже я пережив (-ла) такі страшні події».

Наприклад, не пропонуйте їй пляшку з водою, аби вона могла попити, натомість скажіть: «Вода стоїть біля дверей, підіть і візьміть собі воду»; поспілкуватися з іншими потерпілими. Приміром, учасники стресогенної ситуації можуть обмінятися номерами телефонів чи домовитися про зустріч; подивитися на ситуацію інакше. Покажіть, що навіть зі стресогенної ситуації можна винести щось корисне. Нехай людина поміркує, якого досвіду набула й чого навчилася, чому змогла запобігти завдяки своїм зваженим діям та рішенням.

Як надати первинну психологічну допомогу дитині під час війни ?

  1. Запевніть дитину в тому, що ставитеся до її переживань серйозно та знайомі з дітьми, які зазнали таких самих випробувань: «Я знаю одного сміливого хлопчика, який пережив таку саму ситуацію».

  2. Створюйте атмосферу безпеки — обіймайте дитину якомога частіше, розмовляйте та грайте з нею.

  3. Переглядайте разом із дитиною «позитивні» фотографії чи зображення — так зможете звернутися до приємних образів із минулого, послабити неприємні спогади.

  4. Спрямовуйте розмову про воєнні події в інший напрям — переходьте від опису деталей до опису почуттів: спонукайте дитину описувати не деталі події, а її почуття.

  5. Допомагайте вибудувати життєву перспективу — визначити конкретні цілі та окреслити конкретні терміни.

  6. Повторюйте, що відчувати безпорадність, страх, гнів — нормально.

  7. Підвищуйте самооцінку дитини — частіше хваліть її за хороші вчинки.

  8. Грайте в ігри з піском, водою чи глиною — взаємодія з такими матеріалами дасть дитині змогу виразити переживання за допомогою образів.

  9. Не дозволяйте потурати вами — не виконуйте будь-які бажання дитини з жалю до неї.

Як допомогти дитині, що опинилася в епіцентрі воєнних подій? Поради для дорослих

  • Подбайте про те, щоб дитина була поруч із близькими.

  • Простежте, щоб дитину не розлучали з батьками чи іншими близькими дорослими.

  • Не залишайте дитину без нагляду. Якщо поруч з дитиною немає дорослих, передайте її до служби захисту дітей або постарайтеся знайти близьких дитини чи зв’язатися з іншою родиною, яка може про неї подбати.

  • Убезпечте дитину від жахіть За можливості зробіть так, щоб дитина не бачила трагічних сцен, наприклад тяжких поранень або катастрофічних руйнувань; не чула страшних розповідей про те, що сталося.

  • Також убезпечте дитину від журналістів і розпитувань сторонніх людей, які не є членами рятувальної групи та екстреної медичної допомоги.

  • Покажіть дитині, що вона не сама Зберігайте спокій, говоріть м’яко, будьте привітні.

  • Вислухайте думки дитини про те, що відбувається. Під час розмови намагайтеся перебувати на одному рівні з дитиною й підтримувати зоровий контакт, використовуйте прості, зрозумілі слова та пояснення.

  • Відрекомендуйтеся — назвіть своє ім’я та скажіть, що прийшли допомогти.

  • Дізнайтеся, як звуть дитину, звідки вона та інші подробиці, які допоможуть знайти її близьких.

  • Якщо поруч із дитиною перебувають батьки чи опікуни, допоможіть подбати про неї.

  • Якщо перебуваєте з дитиною певний час, постарайтеся залучити її до гри або розмови.



11 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Kommentare


bottom of page